fbpx

Seo’nun Amacı Nedir?

 

Seo Nedir?

Seo (Search Engine Optimization), Türkçesi ile ”Arama Motoru Optimizasyonu” web sitelerinin arandığında daha kolay halde bulunmasını amacı ile yapılan site içi ve site dışı çalışmaların tümüdür. Gerekli teknikler kullanılarak, belirli düzenleme ve işlemler yapılarak Google de anahtar kelime arandığında üst sıraya çıkarma işlemidir. Google arama motorunda websitesi ne kadar üstte olursa ziyaretçi oranı o kadar artmaktadır.

Kısacası sitelerin arama motorları üzerinden çok uzun sürede ulaşabilecekleri ya da asla ulaşamayacakları sıralamaları, web popülerliğini kullanarak daha fazla kullanıcıya ulaştırarak isim bilinirliğini arttırma çalışmaları ile Google ya da diğer arama motorlarında sitenin görünebilir ve daha üst sıralarda çıkarma sanatı da denilebilir.

SEO’nun Amacı Nedir?

SEO’nun amacı web sitelerini Google, Yandex, Bing gibi arama motorları üzerinde daha bulunabilir hale getirilmesini sağlamaktır. Bu sayede marka bilinirliğiniz artar, sitenize daha çok ziyaretçi trafiği gelmeye başlar ve siteniz arama motorları üzerinde sıralamada yükselmeye geçer. Eğer trafik sağlamak için Adwords ya da sosyal medya reklamları veriyorsanız reklam maliyetiniz azalır. Arama motoru üzerinde anahtar kelimenizi arayan daha çok kullanıcıya ulaşmış olursunuz.

Reklamlar ile sürekli siteye trafik çekmek ilk zamanlarda güzel dönüşler sağlasada sonrasında iyice maliyetli bir duruma gelecektir. Aynı zamanda hesabınızda olan bakiyeniz bittiğinde reklamlarınızda yayından kalkmaktadır. Fakat SEO da ise kalıcılık çok daha uzun sürelidir. Reklamlara göre biraz daha fazla maliyetli olabilir fakat SEO çalışmasından sonra siteniz yükselişe geçeceği için ziyaretçiler sizin sitenizi organik olarak bulacaktır.

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir