wordpress-ping-servisleri-2016-810x536

Ping Servisleri Ne İşe Yarar?

Tüm arama motorlarının görevi internet üzerinde bulunan web sitelerini veritablarına kayıt ederek sonuçlar arasında listelemektir. Bu işlem, arama motorlarının web sitelerine gönderdiği örümcek adı verilen botlar ile gerçekleşmektedir. İnternet üzerinde milyonlarca site olduğu için bu örümcekler sitelerimize çok geç geliyor olabilir. Bu nedenle arama sonuçları arasındaki listelerde yer almamız hayli uzun zaman alır. Bu durumu daha kısa hale getirmek için ping atma işlemi kullanılır. Ping servisleri sayesinde arama motorlarının örümcekleri, güncellediğiniz ya da eklediğiniz web sitenizin içeriklerine daha kısa sürede gelir. İndexlenme hızı artar.

WordPress Ping Servisleri

WordPress sitelerde sağ tarafta görüldüğü gibi servislerin olduğu kısım vardır. Bu kısımda kurulumda bir ping wp ping servisleriservisi yazılmış şekilde geliyor. Buraya ping servislerinden daha fazlasını ekleyerek yeni bir değişiklik yaptığınız ya da yeni yazı yayınladığınızda ping servislerinin siteniz ile etkileşime geçmesini belirtebilirsiniz. En çok kullanılan wordpress ping servislerini buradan da görebilirsiniz.

Pinglemenin SEO İçin Önemi

Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları güncellenmiş içerikleri severler ve güncellenen içerikleri her zaman daha üst sırada tutarlar. Bu sayede içeriklerimizi güncellemek anahtar kelimede yükselmek için oldukça iyi bir yöntemdir. Bu güncellediğimiz içeriklere arama motorlarının botları belirli aralıklar ile gelmektedir. Daha önceden yayınladığınız bir yazıya tekrar botların incelemesi daha da uzun bir zaman alabilir.

Ping servisleri sayesinde güncelleme yaptığınız sayfaya pingleme işlemi yaparak arama motorlarının botlarını sitenize çağırabilirsiniz. Bu sayede hem daha hızlı index alırsınız hem de sıralama da yükselme olanağınız artar.

Ping Nasıl ve Ne zaman Atılmalı?

  • Büyük/küçük herhangi bir değişiklik yaptığınızda ping atabilirsiniz
  • Pİng servisini 1 siteden 1 kere yapmanız yeterli olacaktır
  • Gereksiz yere ya da sıkça yapılmamalıdır
  • Her sayfa için ayrı ayrı şekilde atılmalıdır.

Ping Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ücretsiz ping servis hizmeti veren siteleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlardan ilki, ping sitelerinin büyük bir kısmı sitenize ping gönderildi demesine rağmen herhangi bir işlemin gerçekleştirmiyor. Bunun en büyük sebebi servisleri kullanmalarından kaynaklı.  Bu tür sitelerden kaçınmalısınız aksi halde sayfalarım neden çok geç index alıyor diye çok farklı sebepler arama başlarsınız.

Alınan Backlinkler İçin Pingleme Yapabilirsiniz

Herhangi bir siteden tanıtım yazısı aldığınızda linkinizin olduğu sayfayı ping servislerine pingletebilirsiniz. Bu sayede alınan backlinkler hem daha hızlı hemde biraz daha etkili şekilde fayda sağlayacaktır.

Kullanabileceğiniz Ping Servisleri :

1- Pingler

Web üzerinde bulunan en eski ve doğru işlemleri gerçekleştiren ping servisidir. Website adresinizi ve başlığınızı gerekli kısımlara yazarak birçok arama motoruna aynı anda ping yollayabiliyorsunuz.

2- Ping-o-matic

En iyi ping servislerinden bir tanesidir.  Tek bir pingle web günlüğü içeriğindeki güncellemeler hakkında birden çok hizmeti ve arama motorlarını güncelleyebilirsiniz.

3- Feed Shark

Feed Shark servisi de diğer ping servisleri gibi stabil şekilde çalışmaktadır.

4-Pingoat

Pingoat, web günlüklerini takip eden ve bunları yayınlayan bir takım hizmetleri ping eden veya bildiren bir servistir. Pingoat’ın bir XML-RPC sunucusu da vardır.

Web sitelerinde hızlı index almanıza yardımcı olan Sitemap uzantısının ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için  Sitemap.xml ne işe yarar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Write A Comment