İnstagramda satış arttırma ve satış yapmak günümüzde oldukça kolaylaştı. Özellikle bir ürünün internet sitesi ve yüksek pazarlama maliyetleri olmadan satılabilmesi, E-ticarete girmek isteyen herkesin başlangıç noktası oldu.

Sosyal medya platformları, internet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği alanlardan bir tanesi. Her gün yüz binlerce gönderi paylaşılıyor, milyonlarca beğeni ve yorum yapılıyor. Sosyal medya platformlarından en ileri gelenlerinden biri olan İnstagram, ürünlerini internet üzerinde satmak isteyen kişilerin en çok kullandığı platformlardan birisidir. Her gün binlerce kişi İnstagram ve diğer sosyal medya hesapları üzerinde profil oluşturmakta. Bu yüzden ürünlerini internet ortamında satışa sunmak isteyen kişilerin ilk tercihi İnstagram olmaktadır. Bu yazımızda da daha çok instagramda satış arttıma tekniklerini detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.

İnstagram Üzerinde Satış

İnstagram üzerinde satış yapmak isteyen kullanıcılar direk olarak bir hesap oluşturmakta ve ürünlerinin hepsini direk olarak paylaşmaktadır. Fotoğrafların altına birkaç yazı yazarak paylaşmakta ve satışların olmadığını gören firma sahipleri vakit kaybı olduğu düşüncesi ile işlerini bırakmaktadır.

Yazımızın devamında sizlere etkili olarak İnstagramda nasıl satış yapılır? detaylı olarak anlatmaya çalıştık. İnstagram hesaplarınız ile ilgilenecek vaktiniz ama yinede internet üzerinde satış yapmak isterseniz E-ticaret danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilir ya da sosyal medya danışmanlığı hizmetimizden faydalanarak hesaplarınızı büyütmek için bizlerden hizmet alabilirsiniz.

İnstagram hesap kurulumu

İnstagram hesabınızı oluşturduktan sonra profil resmini, biyografinize iletişim bilgilerinizi, websiteniz var ise web adresinizi eklemelisiniz. Profil fotoğrafınız olarak işinizi yansıtan bir logo kullanabilirsiniz.

Biyografi kısmınızın dolu olması oldukça önemli. Burada özellikle iletişim bilgilerinizi yazmanız bir sorun olduğunda size direk olarak ulaşabileceklerini düşünmelerini sağlamakta ve satış hacminizi etkilemektedir.

Facebook sayfası kurulumu

Eğer ürünleriniz orta yaşlı kesimlere hitap ediyorsa Facebook sayfası oluşturmanız gerekli. Günümüzde Facebook kullanımı daha çok orta yaşlı kesim tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen zamanda yine instagram üzerinden reklam çıkmak istiyorsanız, instagram hesabınızı bir facebook hesabınız ile entegre etmeniz gereklidir.

İnstagramda Satış Arttırma Teknikleri

İlerleyen aşamaları takip etmeniz dahilinde satışlarınızda etkisi oldukça büyük olacaktır. Sadece satışlarınıza değil, etkileşim oranı arttıkça paylaştığınız gönderileriniz daha fazla kişiye ulaşacaktır. Ne kadar fazla kişiye ulaşırsa potansiyel müşterilerinize ulaşma olanağınız o kadar artacaktır.

1- Etkili İnstagram Profili Oluşturma

İnstagram üzerindeki profiliniz ne kadar etkileyici olursa kullanıcıların sizler hakkındaki güvenilirliği ve etkileşime geçme olanağı o kadar artacaktır.

a- Kullanıcı adı seçimi

İnstagram kullanıcı adınız ne kadar etkili olursa popüleriteniz ve marka bilinirliğiniz o kadar artacaktır. Örneğin tesettür kıyafetler satan bir firma iseniz ”tesetturkiyafet45” vs gibi kelimeler yerine direk olarak markanızı ile bir kullanıcı adı seçmeniz sizin için ilerleyen zamanlarda büyük avantaj olacaktır.

b- Profil fotoğrafı

Profil fotoğrafınız kesinlikle olmalı. İşinizi ya da markanızı yansıtacak bir logo kullanmanız hesabınızı daha kaliteli ve kurumsal gösterecektir. Güvenilirlik için yine sizlere ekstra sağlayacaktır.

c- Biyografi yazısı 

Biyografi yazınızın olması en öneli faktörlerden birisidir. Burada hizmetleriniz/ürünleriniz kargo süresi  ve iletişim bilgileri gibi şeyler yer almalıdır. Özellikle iletişim bilgilerinin olması kullanıcılara daha fazla güven sağlamakta ve etkileşim oranını büyük ölçüde arttırmaktadır.

2- Ürün/Hizmet Fotoğraflarında Detay Verin

Ürünleriniz fotoğraflarını paylaşırken olabildiğince ayrıntı verin. Ürünün boyutu, ayrıntıları ve belirgin olması gereken tüm özelliklerini detaylandırmaya çalışın. Bu hem geri iade oranını oldukça düşürecektir hem de instagram satış arttırma da büyük ölçüde önemli rol oynayacaktır.

3- Detaylı Açıklamalar Yazın

Paylaşımlarınızın altına detaylı şekilde açıklamalar yazın. Açıklamanızda ürününüzün kullanımı, kullanım alanları, ne işe yaradığı gibi özellikleri belirtin.

4- Emojilerden Yararlanın

Açıklamalarınızda emojiler kullanın. %10 oranında daha fazla etkileşime geçildiği kanıtlanmıştır.

5- Düzenli Paylaşımlar Yapın

İnstagramda satış arttırmak istiyorsanız paylaşımlarınızı düzenli olarak yapmanız gerekli. 3 gün gönderi atıp 5 gün ara verirseniz hem etkileşim oranınız düşer hem de takipçilerinizi kaybetmeye başlayabilirsiniz

a- Zamanlı paylaşım yapın

Paylaşımlarınızı zamanlı olarak yapın. Tüm paylaşımlarınızı 10 dakika içinde ardı ardına atmak yerine saatte 1 defa paylaşım yayınlayın. Bu sayede spama takılmaz attığınız gönderilerin hemen hepsi kullanıcıların ana ekranına düşer.

b- Hikayeleri kullanın

İnstagramda satış arttırmak isteyen her işletmenin yapması gereken olaylardan biriside Instagram hikayeleri kullanmaktır. Hikaye paylaşımlarını kullanarak anasayfasında gönderilerinizi görmeyen kullanıcılara hikayeler kısmından tekrar ulaşabilirsiniz. Görenler fakat satın almayanlar için ise tekrar görmeleri halinde sizinle etkileşime geçmeleri daha yüksek oranda artmaktadır.

6- Etiketleri (#hashtag) Kullanın

İnstagram bir gönderide 30 adet etiket eklemenize izin veriyor. Bir gönderi altına maksimum 30 adet ekleyebilirsiniz. Etiketlerinizde en popüler etiketleri kullanarak daha fazla etkileşim elde edebilirsiniz.

7- Sponsorlu Reklamlar 

İnstagmramda satışları arttırmanın en etkili yollarından biriside İnstagmram sponsorlu reklamlarıdır. Sponsorlu reklam vermekten korkamayın. Vereceğiniz her reklam sizlere etkileşim ya da satış olarak geri dönecektir.

İnstagramda satış arttırma teknikleri ile ilgili yazımızda belirttiğimiz adımları uygulayarak sizlerde satış hacminizi arttırabilirsiniz.

Eğer profesyonel bir destek almak isterseniz bizler iletişime geçebilirsiniz.

Write A Comment