E-ticaret satış arttırma işlemlerini sizlere anlattık. Bu işlemler için bilginiz var ise kendiniz gerçekleştirebilir bilginiz ya da vaktiniz yok ise profesyonel destek alabilirsiniz.

Fiziksel ticaret yapan işletmeler internet pazarının gelişmesi ve satışların artması ile hızlı şekilde online ticaret yapmaya başladılar. Bir E-ticaret web sitesine ürünlerini yükledikten sonra satışların başlayacağını düşünerek hızlı şekilde tüm işlemleri gerçekleştirdiler. Fakat sektörün gelişmesi ve pazarın büyümesi ile sadece marka bilinirliliği olan, Google üzerinde daha iyi konumlarda yer alan ya da reklamları olan kişiler satış yapmayı başarabildiler. Birçok firma yetersiz bilgi ve bütçe yüzünden online satışlarını her gün hızlı şekilde durduruyor ya da kenarda bırakıyor.

Bu yazımızda sizlere E-ticaret satış arttırma gerçekleştirebilmeniz için bu yolları detaylı şekilde anlatacağız. Direk olarak E-ticaret danışmanlığı almak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.

Online (E-Ticaret) Ticaret Nedir?

Online (E-ticaret) ticaret, internet üzerinden yapılan alışverişleri kapsar. Sadece fiziksel ürün değil dijital ürünlerin internet üzerinden satılması da online ticarete örnektir.

Burada anlatacağımız yöntemler ile hem E-ticaret sitenizi Google üzerinde yükseltebilir hem de sosyal medya çalışmaları ile küçük ölçekli olarak marka bilinirliliğiniz arttırabilirsiniz bu da e-ticaret satış arttırma için en gerekli işlemlerin başında gelmektedir.

1- Ürünlerin Detaylı Fotoğraf ve Açıklamaları

İnternetten alınacak ürünler için kullanıcıların en çok dikkat ettiği detaylar ürünlerin fotoğraflarıdır. Websitenize yüklediğiniz fotoğrafların net ve anlaşılır olmasına oldukça özen göstermeniz gerekli. Ürünlere göre değişmekle birlikte üzerine en – boy gibi detaylar verebilir ya da farklı objeler ile birlikte fotoğrafını çekerek ürününü boyutunun, duruşunun net olarak anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün hakkında açıklama kısmını kesinliklikle boş geçmeyin. Burada ürünün kullanım alanlarını, ölçü vb. gibi özellikleri belirtmelisiniz. Ayrıca buradaki alan ne kadar özgün ve kaliteli şekilde yazılırsa ürününüzün Google üzerindeki konumu o kadar iyi olacaktır.

2- Ürün Başlıklarının Seçimi

Ürünlerinizin başlık seçimleri hem websitenizi ziyaret eden kullanıcılar hem de Google üzerinde üst konumda çıkmak için oldukta fayda sağlayacaktır. Örnek başlık yazımını fotoğrafta görebilirsiniz. Başlık üzerinde – Marka – Model – Detay şeklinde yazmanız hem kullanıcıların dikkatini çekmek için hem de anahtar kelimede Google üzerinde iyi bir yerde olmak için oldukça işe yarayacaktır.

%C3%BCr%C3%BCn ba%C5%9Fl%C4%B1k yaz%C4%B1m%C4%B1

3- E-Ticaret SEO Çalışmaları Gerçekleştirin

E-ticaret SEO sizleri en karlı şekilde satış yapmanızı sağlayacaktır. Google üzerinde anahtar kelimenizi arayan kullanıcılar doğal yollar ile sizleri görecek ve website bağlantınıza tıklayacaktır. Ne kadar üst konumda olursanız ziyaretçilerin E-ticaret sitenize tıklama olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Bu sayede maliyetsiz şekilde satış yapma olanağınız artacaktır.

Sattığınız ürünlerin aranma hacmi yüksek ve Google arama motorunda iyi bir konumdaysanız stoğunuzu geniş tutmanız sizin için faydalı olacaktır.

4- Sosyal Medyada Var Olmak

Sattığınız ürün ne olursa olsun sosyal medya hesaplarınızın olması sizin için büyük bir avantajdır. Özellikle sosyal medya kullanımının artması ile satış hacimleri günden güne daha fazla artmaktadır. Hatta online ticaretin büyük bir kısmı İnstagram başta olmak üzerine Facebook Marketplace, Twitter gibi platformlardan gerçekleşmektedir. Verdiğiniz hizmete göre değişkenlik göstermekle kullanıcılar websitenize göz gezdirdikten sonra sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmektedir. Buradaki aktifliğiniz, takipçi sayınız ve ürünlerinize gelen yorumlar sizleri tercih etme konusunda önem taşımaktadır.

Sosyal medya üzerinde başlangıç yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Facebook üzerinde sayfa oluşturun, profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı kısmını websitenizin logosunu ya da işinizi anlatan bir görseli yerleştirebilrsiniz.
  • Facebook işletme bilgilerinizi tam olarak doldurunuz. Firma hakkında açıklama, açılış kapanış saatleri, website adresi, işletme adresi, telefon bilgilerinizi özellikle doldurmanız hem kullanıcılara güven açısından hem de Facebook işletmeleri arasında daha fazla görünürlülüğe sahip olma açısından büyük avantaj sağlayacaktır.
  • İnstagram üzerinde marka adınızı kullanarak bir profil açabilirsiniz.  Yine profil fotoğrafınızda işletme logonuzun olması tavsiye edilir.
  • İnstagram hesabınızı oluşturduktan sonra hesabınızı işletme profilinize geçirin. Biyografi kısmına işletmeniz hakkında bilgilerini yazabilir, iletişim için telefon veya mail adresi yazabilirsiniz. Özellikle biyografi kısmında iletişim bilgilerini vermeniz sizler için ekstra avantaj sağlayacaktır.
  • Twitter üzerinde de diğer yine bir profil açarak bilgileri doldurabilirsiniz

Ürünleri Sosyal Medyada Paylaşma

İnstagram üzerinde paylaşacağınız ürünlerin net bir görüntüye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcıya ne kadar güzel gözükürse etkileşime geçme ve satın alma oranı o kadar çok artacaktır. Ürünlerini paylaşırken kullanıcıların sorabilecekleri tüm detaylı yazarsanız yine satış yapma olanağını arttır, sizlere soru sorma olanağını düşürerek iş yükünüzü hafifletmiş olursunuz.

İnstagram Üzerinde Paylaşım

İnstagram üzerindeki paylaşımlarınızda etiket (#hastag) kullanımına özen gösterin. Tabiki bunu uygularken dikkat etmeniz gerekli. İnstagramda 1 paylaşım için 30 adet etiket atabilirsiniz. Bu etiketleri seçerken öncelik olarak işiniz ile alakalı etiketler atın daha sonraki etiketlerde ise etiketlerde en çok kullanılan etiketleri kullanarak daha fazla kişinin görmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin #e-ticaret #seo gibi etiketlerden sonra #istanbul #ankara gibi etiketler atabilirsiniz.

Twitter Üzerinde Paylaşım

Ürünler tabiki burada da net olmalı. Burada ürünleri paylaşırken etiket kullanımında gündemdeki etiketleri kullanmanız daha fazla kişi tarafından görülmenize olanak sağlayacaktır. Trend etiketleri kullanarak websitenize hem trafik çekebilir hem de satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Sosyal medya hesaplarınızın olması E-ticaret satışlarınızı büyük oranda etkileyebilmektedir.

5- Pazar Yerlerini Kullanın

Pazar yerlerindeki satış hacimleri oldukça büyüktür. Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi yerlerde sanal mağazanızın olması başlangıç için oldukça iyidir. Pazar yerlerindeki satışlardan komisyon alındığı gerekçesi ile birçok kullanıcı buralardan uzak durmaktadır. Fakat buradaki satış hacminiz ile sürümden oldukça yüksek cirolar elde edebilirsiniz. Pazar yerlerinde ürün nasıl yüklenir? adlı yazımızı kısa zaman içerisinde sizler ile paylaşacağız. Oradaki tavsiyelerimiz ile daha üst listelerden sıralamaya girmeniz mümkündür.

6- Google ADS Reklamları

Google ADS reklamları doğru kullanıldığında oldukça yüksek satışlar getiren bir pazarlama aracıdır. Özellikle Google merchant center ile ürünlerinizi Google alışveriş reklamları arasında gösterebirsiniz. Günlük 20 30 TL gibi bütçeler ile TBM oranını düşük tutarak satış yapmanız mümkün. Tabi ki alışveriş reklamlarında bütçe ne kadar yüksek olursa gösterim oranı ve satış hacmi de o kadar artacaktır. Alışveriş için en iyi reklam türlerinden birisidir.

Google ads reklamları ile satış arttırma

7- Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya dünya üzerindeki kullanıcıları internet üzerinde en çok vakit geçirdiği platformlardan biridir. Buradaki sosyal medya reklamları ile yine satışlarınızı arttırabilirsiniz. Normal verdiğiniz reklamlar sizlere çok iyi sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden gelişmiş araçlar ile reklamlarınızın yayınlanması için profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Yine de başlangıç için küçük bütçeler ile reklam denemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle Facebook’un sunduğu pixel ile müşterilerinize retargeting reklamlar çıkabilirsiniz. Bu da en önemli fakat az bilinin E-ticaret satış arttırma yollarından biridir.

8- Mail Pazarlaması Yapın

Sizden ürün ya da hizmet satın alan kullanıcıların mail adreslerini toplayın. İzinleri doğrultusunda onlara çok sık olmayacak şekilde bilgilendirici ya da kampanya mailleri gönderin. Çoğu zaman satış hacmini %2 – %10 arasında arttırdığı gözlenmiştir. Tabi bu oran elinizdeki maillerin adedine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

9- Satış Sonrası Geri Bildirim

Satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonra pazaryerleri ya da web siteniz için geri bildirim isteyin. Buradaki geri bildirim oranlarınızın yüksek olması daha sonraki satışlarınızı etkileyecektir.

Write A Comment