Hızlı İndex Alma Rehberi

Hızlı İndex Alma Rehberi

Hızlı index alma rehberimizdeki her adımı detaylı şekilde uygulayarak yayınladığınız yazıların hem daha hızlı indexlenmesini sağlayabilir, hem de sıralamaya girdiğinde daha üst sıralamada yer alma imkanını arttırabilirsiniz. Özellikle gündemde olan konular hakkında yazıyorsanız bu yöntemleri uygulamanızda oldukça fayda var. Hızlı index ve yüksek sıralama ile Google ve diğer arama motorlarında  arama yapan kullanıcıları kaybetmemiş olursunuz. Eğer çoğu firmadan önce bu yazıyı siz yayınladıysanız ve anahtar kelime iyi bir sıralamada ise sürekli olarak trafik alacağı için backlink vb çalışmaları yapmanıza gerek kalmadan üst sıralarda olmanıza olanak sağlayacaktır.

1- Yazıların Özgünlük ve Uzunluğu

SEO için en önemli kriter her zaman özgünlüktür. Ne kadar özgün ve kaliteli içerikler oluştursanız o kadar iyi SEO skoruna sahip olursunuz. Bu da hem index alma hızını hem de sıralamanızı büyük derecede etkileyecek önemli noktalardan biridir.

Yazıların uzunluğu kısmında dikkat etmeniz gereken 2 nokta var. Eğer yayınlayacağınız başlıktaki rekabet oranı düşükse makaleyi 200 -300 kelime arasında tutabilirsiniz. Fakat ilerleyen zamanda daha iyisini yayınlamış websiteleri olursa sıralada düşme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Orta ve yüksek rekabetli kelimeler için en az 600 kelime ve üzeri makaleler yayınlayarak sıralamaya daha üst konumdan ya da alt sıradan girseniz bile sonrasında hızlı yükselmenizi sağlayabilirsiniz.

2- Sitemap.xml Ayarlarının Yapılması 

SEO için önemli kriterlerden biri sitemap.xml dosyasıdır. Bu dosya Google ve diğer arama motorlarına hangi yazıyı indexleyip hangisi indexlemeyeceği hakkında bilgi verir. Aynı zamanda botların site üzerinde gezinmesini de kolaylaştırır. Sitemap dosyası kısmında arama motorlarının botlarına hangi sıklıkla sayfaları kontrol etmesi gerektiğini, hangi sayfaların indexlenmesini istediğinizi ve daha bir çok işlemi belirtebilirsiniz. Bu dosyayı isterseniz kendiniz yazabilir, isterseniz de eklenti yardımı ile oluşturabilirsiniz. Eklenti ile oluşturacaklara bu işte en iyilerinden birisi olan ve Google’nın kendi eklentesi olan Google Sitemaps Xml eklentisini kullanmasını tavsiye ederiz.

3- Search Console Üzerinde Sitemaps Tanımlama

XML uzantılı sitemaps dosyanızı oluşturduktan sonra Google Webmaster Tools üzerinden sitemaps dosyanızı tanımlamanız gereklidir.

Öncelikle websitenizin bağlı olduğu Search Console hesabına giriş yapın.

Resimde de görüldüğü gibi önce sol panel üzerinde bulunan site haritaları kısmına tıklayın. Ardından sitemaps linkinizi Yeni bir site haritası ekleyin kısmına yazın. Gönder butonuna tıkladıktan sonra alt kısımda sitemaps linkinizi kabul edip etmediğini görebilirsiniz. Eğer başarısız yazarsa yanlış yaptığınız bir şey olabilir, başarılı yazarsa sitemaps dosyanız Google Search Console üzerine tanımlanmıştır.

Not: Sitemaps linki kullandığınız eklentiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

4- Ping Servisleri Ekleyin

Sitenize ping servislerini ekleyerek herhangi bir yazı yazdığınızda direk olarak ping servislerine gitmesini sağlayabilirsiniz. Ping servisleri sayesinde gerçekten hızlı ve yüksek sıralamadan index alma olanağınız artar. Eklemek için websitenizin admin paneline giriş yapın

Admin panelinden Ayarlar sekmesine ardından Yazma ayarlarına tıklayın.

Servisleri güncelle kısmından yeni ping servislerini ekleyebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olarak ping servislerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz vereceğim ping listelerini de kullanabilirsiniz.

Buradan Ping Listesini İndirebilirsiniz

5- Güncellik 

Hızlı index almak için en önemli kurallardan biri de bloglarınızı sürekli olarak güncel tutmanız gereklidir. Ne kadar güncel olursanız Google botların sitenize gelme ihtimali o kadar artar. Örneğin sözlük ve haber sitelerinde sürekli haber ve yazı girildiği için Google botlar bu sitelerden çıkmazlar. Haber sitelerine bir haber girildiğinde neredeyse yarım saat içerisinde Google üzerinde sıralamada görürüz.

6- Sosyal Paylaşımlar

Sosyal medya platformları üzerinde web sitenize ya da markanıza ait hesaplar oluşturarak yazdığınız yazıları burada paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem backlink kazanmış olursunuz hem takipçilerinizi blog adresinize yönlendirerek siteye trafik çekmiş olursunuz. Bu sayede yine hızlı index alabilirsiniz. Eğer sayfalarınızın takipçileri başlangıç için yeterli değil ise sosyal platformlar üzerindeki gruplardan faydalanabilir, grup içerisinde bulunan kullanıcıları web siteniz üzerine çekebilirsiniz.

Belirtilen işlemleri gerçekleştirerek websitelerinizin hızlı şekilde index almasını ve sıralamaya girerken daha üst konumdan yer almanız muhtemeldir. Eğer sorularınız var ise yorum kısmında bizlere belirtebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir