Dijital pazarlama ilgili bilgiler için blogumuzdaki yazıları okuyarak başlangıçtan ileri seviyeye doğru dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, verdiğiniz hizmetleri ya da sattığınız ürünleri reklamları, sosyal platformları ya da website gibi araçları kullanarak tanıtmaktır. Dünya üzerinde hızla yayılan ve en iyi pazarlama yöntemlerinden biridir. Dijital reklamcılık ve pazarlama ile satış oranları artmış, satış süreci için gerçekleşen zaman kısalmış ve reklam maliyetleri azalmıştır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı, ürün ya da hizmeti tanıtmak daha fazla kişiye ulaştırmak için pazarlama stratejileri geliştirir. Bazı 3. parti yazılımlar ile verileri analiz ederek detaylı bir araştırma gerçekleştirir, en iyi sonuçları gözlemler ve bu doğrultuda yol haritası oluşturur.

Bu konuda uzman kişilerin sosyal medya, SEO , SEM ve Google araçları gibi işlemleri gerçekleştirmekte oldukça fazla tecrübesi vardır. Bu bilgi ve tecrübeler doğrultusunda daha içerikler oluşturarak en iyi sonucu almayı hedefler.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

İnternet üzerinde ulaşabildiğiniz her yer dijital pazarlama kanalıdır. Örneğin Youtube ile ürünlerinizin kullanım videosunu çekerek bunu satışa dönüştürebilirsiniz. İnstagram, Facebook ya da Twitter gibi platformlarda bulunarak sosyal medya kullanan kişilere ulaşabilir ve ürününüzü pazarlayabilirsiniz. Dijital pazarlama yapılabilecek kanalların sınırı yoktur sadece doğru yöntemi seçmek gereklidir.

Sosyal Medya Pazarlama İle Aynı Şey midir?

Kısmen evet. Sosyal medya pazarlaması da bir dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama bu eylemlerin tümünü kapsar.

Mail Pazarlaması Nedir?

Mail pazarlaması, sizler ile maillerini paylaşan kişilere (izinleri doğrultusunda) ürünleriniz hakkında ya da blogunuz hakkında belirli aralıklar ile mail yoluyla mesaj göndermenizdir. Mail pazarlamanın etkisi az da olsa günümüzde halen devam etmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitelerinin optimize edilerek daha fazla trafik ve anahtar kelime aramalarında daha iyi sonuçlar elde edilmesi adına yapılan çalışmalardır. Dijital pazarlamada en etkili yollardan biridir. Daha detaylı bilgi için SEO yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hangi Dijital Pazarlama Platformları Kullanılmalı?

Dijital pazarlama için tabiki her platform üzerinde yer almak ya da farklı işlemler yapmak sizin için avantaj sağlayacaktır. Fakat her platform ya da dijital pazarlama yöntemi işiniz ürününüz ya da hizmetiniz için uygun olmayabilir ya da bi konuda dışarıdan bir  hizmet alıyorsanız yanlış kanal seçimi yüzünden fazladan maliyet ya da bütçe sorunu yaşayabilirsiniz. Sizlere en uygun pazarlama kanalını seçmek için araştırma yapabilir ya da bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışma yaparak sizlere uygun en iyi dönüşümleri sağlayacak kanalı seçebilirsiniz.

Örneğin 35 yaş ve üzeri için bir ürün pazarlıyorsanız burada bulunmanız gereken en büyük platform Facebook’tur. Ne kadar güncelliğini yitirdiği konuşulsada Facebook verilerine bakıldığında +35 yaş ve üzeri kesim halen aktif olarak Facebook’ u kullanmaya devam etmektedir.

Sadece gençlere yönelik trend ve viral olabilecek ürün/hizmet pazarlıyorsanız burada kullanmanız gereken kanal Twitter olmalı.

Eğer bir tesisatçı iseniz ve dijital medya üzerinde yer almak istiyorsanız burada sizlerin imdadınıza SEO ve Google Ads yetişecektir. Sosyal medya üzerinde aktir rol oynamanız yine de etkili olsada sizlere en iyi dönüş SEO ve Ads yoluyla gelecektir.

Bu yüzden doğru kanalı seçmek sizler için daha fazla dönüşüm sağlayacaktır hem de ekstra bütçe harcamanızın önüne geçecektir.

Ne Kadar Sürede Sonuç Alırım?

Dijital pazarlama çalışmaları ile eğer reklam için de bir bütçe ayırdıysanız çalışılma başlangıcından 2 -3 gün sonrasında dönüşler alınmaya başlanır. Tabiki burada verdiğiniz reklam bütçesi de oldukça önemli. Reklam bütçeniz ne fazla olursa ve çalıştığınız dijital pazarlama uzmanı reklamlarınızı ne kadar iyi optimize eder ise o dönüş alma oranınız o kadar artacak ve reklam maliyetleriniz  o kadar düşecektir.

Ne Kadar Süre Çalışmalıyız?

Dijital pazarlama sektörü sürekli büyüyen ve gelişen bir sektördür. Çalışmayı bıraktığınız süre içerisinde performans, etkileşim ve dönüşümlerinizde geriye düşmeniz çok büyük olasılıktır. Bu yüzden eğer internet üzerinde daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız dijital pazarlama işlemlerinizi sürekli olarak devam ettirmeniz gereklidir. Bıraktığınız zaman eğer bir marka bilinirliğiniz var ise yine dönüşümleriniz olacaktır fakat yeni müşteri kazanımlarınız ve etkileşim oranlarınızda büyük düşüşler yaşayacağınız muhtemeldir.

Nasıl Kendim Yapabilirim?

Dijital pazarlama yollarını kendiniz yapabilmeniz için bir takım uzmanlıklarınız ve tecrübelerinizin olması gereklidir. Tabiki 0 dan başlayarak kendiniz yapabilirsiniz fakat daha önce bir deneyiminiz yok ise dönüşümleriniz az olacaktır. 0 dan başlamak isteyenler blog yazılarımızı okuyarak kendilerini daha iyi şekilde geliştirebilir ya da Dijital Pazarlama Eğitimimiz ile çok daha hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimi Veriyor musunuz?

Evet. İletişim bölümünden bizler ile iletişime geçerek dijital pazarlama eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğitimlerimiz 1-1 online ya da grup şeklindedir. İsteğe ve ihtiyaca göre değişmektedir.

Dijital Pazarlama Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Fiyatlar isteğe ve yapılacak işlemlere bağlı olarak değişmektedir.  Detaylı fiyat teklifi için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.