fbpx

Backlink Nedir Nasıl Backlink Alınır?

Backlink Nedir?

Web sitelerine seo çalışması denilince herkesin aklına ilk gelen şey backlink olacaktır. Peki backlink zararlı mıdır yoksa etkisi var mıdır? Bu soruların yanıtını blogumuzdaki yazıyı okumaya devam ederek bulabilirsiniz.

Backlinkler genellikle diğer web sitelerinden trafik çekmek ve arama motorları üzerinde daha otoriter görünmek amacıyla kullanılır. Bu sayede web sitenize diğer web sitelerinden trafik akışı gelmeye başlar ve ziyaretçi sayınız, oturum süreniz artarak web sitesinin sıralama da yükselmesi hedeflenir. Kısacası bir web sitesinin diğer web sitesini tavsiye etmesidir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink elde etmenin birçok yöntemi vardır. Web siteleri, firma rehberleri, forumlar, dizin kayıtları, sosyal imleme siteleri, Facebook, Youtube gibi bir çok yerden backlink elme etmeniz mümkündür. Kısacası arama motorları üzerinden bulunan hemen hepsinden backlink almanız mümkündür. Yine de size en iyi etki edecek olan backlinkler sizinle aynı sektörde olan web siteleridir. Fakat bu web siteleri sizlerin rakibi olduğu için çoğunlukla web sitenize link çıkışı vermeyecektir. Bu web sitelerinde yorum backlink elde etmeye çalışabilirsiniz fakat ana sayfadan aldığınız linkler kadar etkili olmayacaktır.

Her siteden backlink alınır mı?

Bilinçsizce alınan backlinkler bazı zamanlar sorun yaşatabilir. Sizden düşük değerlere sahip ya da içeriği sakıncalı olan web sitelerden aldığınız backlinkler çoğu zaman sizi kötü etkileyebilir sandbox ya da spama düşmenize sebep olabilir. Bu yüzden backlink alırken genellikle bir uzmandan yardım almanız sizler için iyi olacaktır.

Kısaca Backlink Nedir Örneği

Backlink terimini hayatımızdan bir örnek ile sonlandıralım. Örneğin bir iş arıyorsunuz referans kısmınıza da herkes tarafından tanınan birini yazdınız. Özellikle yeni başvuracağınız sektörün lideri olarak varsayalım. İş başvurusuna gittiğinizde o önemli kişiyi referans kısmınıza yazdığınız için başvuru yaptığınız yer yüksek ihtimal ile olumlu dönüş yapacaktır. Eğer referans kısmında bahsettiğiniz kişi çok önemli olmayan hatta hiç bir alakası olmayan biri ise sadece kağıt doldurmak için yazılmış sanılabilir ya da bu kişi daha önceden başkalarını zarara uğratmış bir kişi ise siz ne kadar iyi birisi olsanızda dönüşleri olumsuz yönde olacaktır.

Backlinkler de bu şekildedir. Kendi sektörünüz ile alakalı otoriter bir siteden alacağınız backlink sizleri en üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır. İçeriği alaksız hatta illegal işler yapan web sitelerinden alacağınız linkler de sizleri spama ya da sandboxa düşürecektir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir